Imprezy


W działalność naszego szczepu wpisało się na stałe wiele imprez, uroczystości i wyjazdów, oto kilka z nich:
Biwak urodzinowy - jest to biwak odbywający się zazwyczaj w połowie października, podczas którego drużyny obchodzą swoje kolejne urodziny. Czasem wyjeżdżamy na nie wspólnie - całym szczepem - czasem pojedynczymi drużynami. Zasada jednak jest niezmienna: coś z historii drużyny, trochę wspominek, harcerskie świecznisko, torty i dobra zabawa w gronie harcerskich przyjaciół. Drużyny, które miały okazję jeździć z nami na takie biwaki zawsze wracały zadowolone - życie osłodzone tortami jest na prawdę piękne:D
Biwak wigilijny - jak na pewno łatwo się domyślić odbywa się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Wyjeżdżamy na niego w sobotę, każdy ma za zadanie przywieźć z domu potrawę wigilijną oraz element stroju świątecznego. Przez całą sobotę trwają przygotowania do naszej kolacji w harcerskiej rodzince: część tworzy elementy wystroju świątcznego, część uczy się kolęd, by wieczorem wystąpić i zaśpiewać pięknie innym, część przygotowuje jasełka, a jeszcze inni zajmują się przygotowaniem miejsca na kolację wigilijną. Co roku druhny przygotowują dla nas drobne prezenty. W 2011 roku po za tymi wszystkimi elementami dowiadywaliśmy się jak święta wyglądają w różnych krajach. Pomysł powstał dlatego, że na biwak ten pojechał wraz z nami zaprzyjaźniony Skaut z Portugalii - Xavier.
Betlejemskie Światło Pokoju - Światło przywiezione prostu z Betlejem co roku odbierane jest przez harcerzy w wielu miastach Polski po to, by mogli oni roznieść je ludziom w swoich parafiach. Tak też i nasz szczep bierze udział w uroczystościach w Poznańskiej Farze i na Starym Rynku. Zazwyczaj jednak uczestniczymy w tym wydarzeniu jako członkowie Drużyny Reprezentacujnej Chorągwi Wielkopolskiej.
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - do obowiązków każdego harcerza należy pełnienie służby. Członkowie naszego szczepu poprzez działalność w Drużynie Reprezentacyjnej Chorągwi bardzo często biorą udział w państwowych uroczystościach upamiętniających ważne momenty w historii naszego kraju. Dlatego też co roku, 27.12. reprezentujemy harcerzy podczas rocznicy wybuchu tego ważnego wygranego przez nas powstania. Po uroczystościach w Poznaniu czeka nas droga do Warszawy, gdzie reprezentujemy ZHP podczas uroczystości w stolicy. Składając kwiaty pod grobem Nieznanego Żołnieża, pełniąc tam warty oddajemy hołd wszystkim poległym i choć jest bardzo zimno, jesteśmy zmęczeni, to wiemy, jak ważną pełnimy służbę i to dodaje nam otuchy i chęci do dalszego czuwania.
Lodowisko - zima może i zła, ale wielu z nas bardzo lubi sporty zimowe, a kiedy można je jeszcze połączyć z dobrą zabawą z przyjaciółmi, to aż trudno się opanować i powiedzieć "nie". Dlatego też co roku przynajmniej raz w okolicach grudnia lub stycznia wybieramy się na szczepowy wypad na lodowisko. Jest masa zabawy, zawsze można się pośmiać z kogoś kto stawia na lodowisko swoje pierwsze kroki, no ale także okazja do tego, by pomóc mu i nauczyć go jeździć. W naszym towarzystwie szybka nauka jazdy gwarantowana!
Biwak zimowy - nie zawsze w same ferie, czasem w ich okolicach jeździmy na biwak zimowy. Specyfiką takiego biwaku jest to, że zazwyczaj jedziemy gdzieś dalej (choć nie zawsze) no i zawyczaj można urządzić sobie wojny na śnieżki! Niestety od czasu zmienionych przez kuratorium przepisów jeździmy na wyjazdy krótsze, co także powoduje, że biwaki są bliżej. Nie ważne jednak gdzie jedziemy, tylko to, jak się bawimy, a bawmimy się zawsze perfekcyjnie!
Rajd "Anodówka" - rajd odbywa się w okolicach 7.03. W tym dniu bowiem urodził się patron naszego szczepu. Podczas rajdu harcerze wykonują różne zadania, poznając jednocześnie sylwetkę naszego Bohatera. Rajd przeznaczony jest dla członków naszego szczepu.
Biwak rodzicowy - od kilku lat nasz szczep organizuję imprezę nie tylko dla harcerzy, ale także dla ich rodziców, rodzin i przyjaciół. Biwak rodzicowy odbywa się zawsze na wiosnę. Harcerze starsi od piątku przygotowują biwak, by w sobotę powitać rodziców, zuchy i harcerzy młodszych. Podczas biwaku rodzice mogą zobaczyć jak to jest na harcerskich wyjazdach: wziąć udział w grze terenowej, harcerskim świecznisku lub ognisku, zajęciach poświęconych wiedzy harcerskiej, spać w warunkach w jakich sypiamy my na biwakach itd. Dla wszystkich zawsze jest to bardzo przyjemne doświadczenie i doskonały sposób na integrację!
Harcerska Służba Lednica - w pierwszy weekend czerwca na Polach Lednickich odbywa się ogromna impreza - Spotkania Młodych Lednica 2000. Harcerze z całej Polski przyjeżdżają tam, by pełnić służbę na wielu polach: porządkową, medyczną, liturgiczno - reprezentacyjną, drogową itd. Harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy naszego szczepu także czynnie biorą udział w tej najtrudniejszej i największej w Polsce Harcerskiej Służbie. Od kilku lat kadra naszego szczepu włącza się w działania sztabu lednickiego:
 - druhna Marley, druhna Sławka i druhna Natalia organizują działania służby porządkowej liczącej zazwyczaj około 300 harcerzy i harcerek. Ich zadaniem jest utrzymanie dróg życia, po których przejeżdżać mają karetki, mają także dbać nad bezpieczeństwem uczestników imprezy, a także tworzyć szpaler podczas przejścia przez lednicką bramę w kształcie ryby.
- druhna Agata pełni co roku funkcję zastępcy szefa służby liturgiczno - reperezentacyjnej do zadań której należy prowadzenie procesji, wystawianie wart i obsługa liturgiczna imrezy.
Służba na Lednicy jest trudna - zaczyna się wcześnie rano, kończy późno w nocy. Często zmagamy się z ogromnym upałem lub ulewami. Jednak pełniąc służbę co roku uczymy się czegoś nowego, poznajemy nowych ludzi, nabieramy doświadczenia, a także mamy z tego masę satysfakcji, gdy wiemy, że impreza się udała, a my zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Gdy służbę pełni się wśród przyjaciół, to nawet gdy jest ona trudna i męcząca może być także doskonałą zabawą:)
Procesja Bożego Ciała - w czerwcu, w Parafii św. Trójcy mamy okazję do kolejnej służby. Asystujemy podczas procesji Bożego Ciała. Tutaj zarówno harcerze z Eskapady jak i z Hardo mogą pokazać się z jak najlepszej strony. Pełniąc służbę Bogu spełniamy kolejny nasz obowiązek wynikający z Harcerskiego Przyrzeczenia. 
Harcerska Akcja Letnia - wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i dobrej zabawy. Tak jest także dla nas. Co roku nasz szczep organizuje 2 tygodniowy obóz letni w różnych regionach Polski. Przez te dwa tygodnie każdy z nas świetnie się bawi, zawiera nowe znajomości, zdobywa nowe doświadczenia, stopnie, sprawności, nabiera umiejętności, poznaje przyrodę i zdobywa wiedzę, której nie zdobyłby gdzie indziej. Podczas obozów odbywa się wiele gier terenowych, wycieczek, zajęć ruchowych, sprawnościowych, doskonalących techniki i wiedzę harcerską, ognisk obrzędowych i nietylko. Jest czas na to by wspólnie pośpiewać, sprawdzić się podczas zawodów sportowych, na to by uczyć się budować z drewna sprzęty obozowe, by uczyć się musztry, bawić się kolegami, pływać, poznawać przyrodę i trudno wymienić co jeszcze. Każdy nasz obóz to wspaniałe 2 tygodnie pełne przygód, będące zwieńczeniem naszej całorocznej pracy. Gdy kończy się obóz każdy z nas marzy już o kolejnym i żałuje że ten obecny dobiega końca...
Kreator www - przetestuj za darmo