Kadra Szczepu

Kadrę naszego szczepu stanowi komenda szczepu oraz drużynowi i przyboczni poszczególnych jednostek. Nie wszyscy nasi instruktorzy są pełnoletni, jednak każda drużyna posiada swojego pełnoprawnego, pełnoletniego opiekuna, który czuwa nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas zbiórek i wyjazdów. Ze względu na koedukacyjny charakter drużyn w naszym szczepie, kadra również jest koedukacyjna, co oznacza, że nasze szeregi zasilają zarówno druhny jak i druhowie;)
Po za tym, że jako instruktorzy ZHP staramy się dokształcać na harcerskiej ścieżce, mamy też swoje różnorodne pasje i zainteresowania, które realizujemy zarówno w życiu harcerskim jak i prywatnym.
Co ważne, kadra naszego szczepu stanowi też paczkę dobrych znajomych, stąd nasze integracyjne spotkania na gorącej czekoladzie, wyjazdy w góry, czy różnego rodzaju wyjazdy wędrownicze i kadrowe. 
Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o poszczególnych osobach z kadry? Przeczytajcie co każde z nas ma do powiedzenia o sobie:)

KOMENDANTKA SZCZEPU
pwd. Karolina Wandel HR

W harcerstwie działa od 11 lat . Już od samego początku obejmowała funkcje(zaczynała jako podzastępowa). 
W II Szczepie jest od 5 lat – najpierw jako przyboczna 1WGZ, potem przyboczna Hardo, a na obozie w Kaplinie 2012r, objęła funkcję drużynowej. Jednak to nie koniec – obozie w Kaplinie 2013 została komendantką szczepu. Oprócz tego angażuje się w pracę wędrowników.
Uczy się w Zespole Szkół Licealno – Technicznych w technikum o specjalizacji chemicznej (technik – analityk). Jest w klasie maturalnej więc w tym roku czeka ją matura i egzamin zawodowy. Wbrew pozorom mimo zamiłowania do chemii swoją przyszłość wiąże z matematyką.
W wolnym czasie śpiewa i gra na gitarze(ma nawet swój zespół o nazwie Eksykator). Oprócz tego lubi wędrować po górach, spędzać czas z przyjaciółmi i czytać książki. Swój dzień zawsze zaczyna od pysznej kawki ; )
pwd. Monika Gajda - z-ca komendatnki szczepu, opiekun 1 WGZ "Fantazja" im. Arkadego Fiedlera

Druhna Monika zanim trafiła do II Szczepu podobnie jak druhna Wiśnia  i kilka innych osób w naszym szczepie, miała do czynienia z harcerstwem w bratniej organizacji ZHR. Jednak po namowach druhny Agnieszki trafiła do 1 WGZ by pomagać druhnie Weronice, a następnie na obozie w Kaplinie w 2013 r. przejąć Gromadę.  Na tegorocznym obozie w Jarosławcu objęła także funkcję z-cy komendantki.

W tym roku dh. Monika zaczyna studia na Uniwersytecie Ekonomicznym na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze.  Po za językiem niemieckim, oglądaniem seriali i czytaniem książek jej miłością jest jedzenie;) Mieszka w Robakowie, jej rodzice mówią na nią "Pysia", a choć jest rdzenną Poznanianką, to jeszcze do niedawna nie potrafiła powiedzieć słowa w rodzimej gwarze. Ciągle potyka się o własne nogi, często się śmieje i ma tysiąc pomysłów na sekundę, dlatego wierzymy, że nasze zuchy nie będą się przy niej nudzić;)
CZŁONKOWIE KOMENDY SZCZEPU 
pwd. Agata Wachowiak HR

W 2013 roku na obozie przekazała 74 PDH "Eskapada" dh. Magdzie. Aktualnie pomoga jako opiekun, dobra dusza i sumienie. Czujnym okiem wspiera młodszą kadrę:)

Usłyszała kiedyś, że kobietą jest się od 22 roku życia, jeśli przy okazji osiągnie się dojrzałość emocjonalną i psychiczną oraz będzie się gotowym do podjęcia odpowiedzialnych decyzji i obowiązków. Cóż, teraz nawet kryterium wieku nie chroni jej przed noszeniem miana "kobieta" 
Była drużynową Eskapady przez cztery lata, wcześniej w 74 PDH pełniła funkcję zastępowej i przybocznej. Do niedawna była także zastępcą komendanta szczepu. Zdarza jej się pełnić funkcję zastępcy szefa służby liturgiczno-reprezentacyjnej Harcerskiej Służby Lednica oraz być członkiem Drużyny Reprezentacyjnej Chorągwi Wielkopolskiej.
Poza harcerstwem jest studentką IV roku teologii katechetyczno-pastoralnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i członkiem Rady Samorządu Studentów Wydziału Teologicznego. W wolnych chwilach czyta. Może nie dużo, ale za to wszędzie. Uwielbia chodzić po górach, jeździć tramwajem i nie mieć wolnego czasu.
phm. Marlena Grzęda HR

Pierwsza drużynowa 74 PDH "Eskapada" i pierwsza komendantka 2 Szczepu. Aktualnie na emigracji w Norwegii. Ale w sumie bywa wszędzie. Nigdy w jednym miejscu. W końcu Polska, Norwegia, Grecja, czy Azja wcale nie są tak daleko od siebie. W czasie swych krótki pobytów w Polsce wspiera kadrę, odwiedza podczas obozów, a przez cały rok służy uśmiechem i dobrą radą choćby wirtualnie!

Skończyła UAM na kierunku Turystyka i Rekreacja, a swoją pracę magisterską pisała na temat wyścigów autostopowych.Dyplomowany pilot wycieczek. 
Ponadto miała krótki epizod ze studiowaniem Bałkanistyki.
Śpiewa, gra na gitarze, czyta książki, chodzi po górach, jeździ autostopem. W szczepie od zawsze traktowana jako jedyny prawdziwy mężczyzna w naszym środowisku:)
phm. Sławomira Grzęda HR

Druga komendantka 2 Szczepu. W ZHP od 15 lat. Aktualnie mieszka w Norwegii, w związku z czym dogląda tylko co tam w szczepie słychać - zajmuje się też stroną internetową szczepu. 
Ponadto działa w Harcerskim Kręgu Akademickim SKIPP. Wspiera też co jakiś czas działa Referatu Wędrowniczego Chorągwi Wlkp.

 Lubi jeździć na rowerze, czytać książki, chodzić po górach, grać na gitarze, śpiewać i fotografować;) Miłośniczka piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej i wieczorów z gitarą przy ognisku, a także podróży - dalekich i tych bliskich, najlepiej z plecakiem, namiotem, siostrą i autostopem;)
Licencjonowana kulturoznawczyni. Pracuje jako animator kultury, wspiera też prace przy różnego rodzaju festiwalach artystycznych, dyrektor programowy Poznańskiego Przeglądu Piosenki Pozytywnej.
 Marzą się jej wielkie podróże, a na stare lata posiadanie jakiegoś pięknego górskiego schroniska i kozy.
phm. Mieczysław Grzęda i pwd. Elżbieta Grzęda

Rodzice druhny Marleny i druhny Sławki. Druh Mietek pomaga jako szczepowy kierowca, złota rączka, a swego czasu był także komendantem obozu. Druhna Ela jest dobrym doradcą finansowym. Oboje wspierają radą, dzielą się własnymi doświadczeniami i historiami ze starych dobrych czasów. Zawsze gotowi by pomóc, w awaryjnych sytuacjach wyjeżdżają też jako opiekunowie grup.
KADRA DRUŻYN 
pwd. Agnieszka Majsnerowicz HO - drużynowa 74 PDH "Eskapada" im. Janusza Korczaka

 
Ambitna dziewczyna mająca swoje zdanie, uwielbiająca zawierać nowe znajomości, niepotrafiąca przejść obojętnie obok czyjejś krzywdy. Harcerka z niedużym doświadczeniem, chętna do podejmowania nowych działań i pracy z dziećmi. Funkcję przybocznej objęla na tegorocznym obozie w Kaplinie (2013 r.), ale to nie wszystkie jej awanse objęte w tym roku! Uczennica klasy maturalnej w Technikum wchodzącego w skład Zespołu Szkół Chemicznych w Poznaniu w zawodzie technik analityk (obecnie zmiana nazwy i miejsca znajdowania się placówki), wykazująca pełne zaangażowanie w życie szkoły. Fanka sportu – piłki nożnej i siatkówki. W wolnym czasie czyta interesujące książki, prawie zawsze słucha muzyki oraz śpiewa dla przyjemności.
ćw. Grzegorz Smoliński - przyboczny 74 PDH "Eskapada" im. Janusza Korczaka


Członek Drużyny od 7 lat na początku jako zastępowy, funkcyjny teraz jako przyboczny i opiekun zastępu "Dragony" zarazem. Uczeń 1 klasy Technikum Gastronomicznego w Poznaniu o profilu Technik żywienia i usług gastronomicznych. Zawsze skory do pomocy o specyficznym charakterze. Uwielbia słuchać muzyki i czytać dobrą książke w zaciszu domowym. O bardzo szerokim wachlarzu zainteresowań. Lubi chodzić po górach i lasach.
pwd. Magdalena Jankowska HO - funkcyjna 74 PDH "Eskapada" im. Janusza Korczaka

W harcerstwie jest od pięciu lat, a funkcję drużynowej 74 PDH objęła na tegorocznym obozie w Kaplinie (2013 r.). Do tej pory była przyboczną tejże drużyny. Wcześniej była przyboczną 1 Wildeckiej Gromady Zuchowej "Fantazja" im. Arkadego Fiedlera, działającej w tym samym szczepie co Eskapada. Czynnie działa również w 18 Poznańskiej Drużynie Harcerskiej - wędrowniczej "Pretoria".

Uczy się w VI LO "Paderek” w klasie o profilu matematyczno - fizycznym. Mimo to czasem zdarza jej się sprawdzać na kalkulatorze, czy 2+2 na pewno daje 4 ;)
Uwielbia podróże, szczególnie wędrówki górskie. Ostatnio bardzo polubiła Bieszczady:) Wszędzie porusza się rowerem, nie lubi komunikacji miejskiej. Dni wolne lubi spędzać właśnie na przejażdżkach rowerowych, zabiera wtedy ze sobą książkę lub znajomych i frisbee. Uwielbia czekoladę :)
wyw. Remigiusz Wojtek - drużynowy 1 Wildeckiej Gromady Zuchowej "Fantazja" im. Arkadego Fiedlera

Druh Remi swoją przygodę z harcerstwem zaczął w Eskapadzie, gdzie pojawił się na paru zbiórkach. Jednak dopiero gdy przyszedł do Hardo zaczął jeździć na biwaki, a w 2013 roku po raz pierwszy pojechał na obóz. Jego motywacją z pewnością była funkcja funkcyjnego 1 WGZ. Aktualnie druh Remi jest już przybocznym 1 WGZ i dzielnie pomaga druhnie Gajdzie przy gromadce zuchów.

Od tego roku uczeń VI Liceum w Poznaniu.
Wszędzie go pełno, słychać go już z daleka i generalnie trudno go nie zauważyć. 
Niestety jego lenistwo spowodowało, że administrator tej strony nadal nie otrzymał od niego żadnego tekstu. Toteż po więcej informacji należy uderzyć do źródła. Albo do druha Adama. Ale i tak najlepiej przyjść na zbiórkę i samemu się przekonać;)
pion. Agata Kozicka - przyboczna 1 Wildeckiej Gromady Zuchowej "Fantazja" im. Arkadego Fiedlera

Agata to chyba najmłodszy kadrowy nabytek w naszym szczepie. Trafiła do nas jako zuch i teraz sama się zuchami opiekuje w drużynie z której wyrosła. W "Eskapadzie" była tylko chwilę, aktualnie działa czynnie także w 74s "Hardo". 
Chodzi do 2 klasy gimnazjum i z pewnością ma przed sobą dłuuugą harcerską karierę jeszcze;)

Dobra, opiekuńcza i z głową pełną pomysłów. Ale zabrakło jej pomysłu na opis, więc dlatego tutaj za wiele się o niej nie dowiecie;)
ćw. Olaf Doedel - drużynowy 74 PDHs "Hardo" im. Ireny Bobowskiej

W II Szczepie od 2007 roku, w roku 2011 został zastępowym zastępu "Vikingi", a na obozie w Kaplinie (2012) został przybocznym "Hardo". Co jakiś czas w szczepie zajmuje się sprawami urządzeń technicznych;) Ktoś w końcu musi, gdy większość kadry to kobiety;)
Uczeń III LO w Poznaniu, o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. 

Po szkole i przed zbiórką lubi wyskoczyć na rower, łyżwy czy rolki. Ostatnio zafascynowany serialami "Sherlock" i "Hannibal". Trenuje pływanie, uczęszcza na dwa treningi w tygodniu.
ćw. Adam Piętka - przyboczny 74 PDHs "Hardo" im. Ireny Bobowskiej

Swoją przygodę z II Szczepem zaczął od 1WGZ. Już wtedy należał do jednej z barwniejszych postaci w szczepie, w końcu nie ważne co mówią, byle mówili;) Później w Eskapadzie i Hardo pełnił przez długi czas funkcję zastępowego. Z czasem stał się funkcyjnym, a od 2013 roku jest hardym przybocznym. Na obozie pełnił także przez tydzień funkcję groźnego oboźnego. 
Pomimo ciągłego marudzenia reszty kadry nigdy nie wiąże włosów do munduru.  
Dużo czyta, po jego koszulce łatwo odgadnąć, że "W górach jest wszystko, co kocha". 
Aktualnie rozpoczął naukę w II LO w Poznaniu.

Ponadto jako jeden z nielicznych nie boi się pogróżek druhny Sławki i z racji swojego lenistwa zgodził się na to, by sama stworzyła i nim notatkę. Rzeczywiście. Bać się nie ma czego, ale przez to opis trochę krótki;)
pwd. Monika Goździerska - drużynowa 6 Wildeckiej Gromady Zuchowej "Iskierki"

W harcerstwie działa już od 9 lat. 
Sama utworzyła gromadę, a funkcję drużynowej objęła w maju 2012 roku. 
Uczęszcza do ZSZ 1 Technikum nr.6 Kształci się w kierunku Technik Logistyk. 
W wolnym czasie lubi pobiegać i popływać. Ponadto od roku gra na gitarze i podśpiewuje. Nie ma wakacji, podczas których nie byłaby nad morzem. Tak, jak spora część naszego szczepu uwielbia podróżować, najczęstszy kierunek jej podróży to południowa Polska.
pwd. Jakub Figaj - drużynowy 74 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej


Przygodę z harcerstwem rozpoczął już 13 lat temu w 12 Wildeckiej Gromadzie Zuchowej. Po ukończeniu wieku zuchowego nadszedł czas na 92 Poznańską Drużynę Harcerzy „Orzeł” im. 3 Kompanii AGAT, gdzie spędził około 10 wspaniałych lat, aż do dziś. 
Członek Rady Namiestnika oraz członek Zespołu Informacji i Promocji Hufca.

Poza harcerstwem student II roku na Uniwersytecie Ekonomicznym kierunek Zarządzanie, specjalność Logistyka. Lubi spędzać czas aktywnie, od młodych lat gra w piłkę nożną, a w okresie letnim lubi także pograć w siatkówkę plażową z przyjaciółmi. Ma wiele pasji, a między innymi: wędrówka w znaczeniu dosłownym, czyli podróżowanie oraz wędrówka jako sztuka wchłaniania życia, dlatego to dh Kuba zajmuje się metodyką wędrowniczą. Inną zaś pasją jest fotografia oraz dokumentowanie harcerskich wydarzeń, ale nie tylko.
"Idź tam, gdzie usłyszysz śpiew, 
Tam dobre serca ludzie mają, 
Bo źli ludzie, nigdy nie śpiewają..."
Kreator www - przetestuj za darmo